Rozwój osobisty, samodoskonalenie i promowanie filozofii sukcesu jest na czasie. Współczesna kultura stworzyła pewien rodzaj kultu wokół rozwoju osobistego. Jest tak potężny, że zdarza się, że akceptujemy jego doktryny bez głębszej analizy, ponieważ przemawiają do nas obietnice bycia “lepszą wersją siebie” i “wspaniałego spełnionego życia w bogactwie i szczęściu“. Czasem mniej lub bardziej świadomie decydujemy się wydawać pieniądze na te obietnice. Wkoło powielane są też rożnego rodzaju mity o rozwoju osobistym. Jednak wiele z udzielanych porad i sugestii, jest przekazywana bez dodatkowych informacji praktycznych. Brakuje konkretów jak je faktycznie wykonać i wykorzystać w prawdziwym świecie. Co prawda uzyskujemy odrobinę motywacji, zachęty do działania, ale po skończonym kursie, szkoleniu, konferencji czy przeczytanym artykule albo kolejnej książce stajemy w starciu z codziennością. Pojawiają się realne problemy i wyzwania. Nie do końca wiemy jak to o czym była mowa zastosować w życiu codziennym i co z tym dalej począć. Prześledźmy zatem jedne z najbardziej popularnych porad i wskazówek związanych z rozwojem osobistym i rozwiejmy kilka mitów, które mogły już na Ciebie wpłynąć. Oto popularne mity o rozwoju osobistym, o których warto wiedzieć. Zaczynamy!

Popularne mity na temat rozwoju osobistego

#01 Rozwój osobisty to po prostu pozytywne myślenie

Wiele osób nie rozumie, że pozytywne myślenie to tylko element całej układanki, jaką jest rozwój osobisty. Dla niektórych pozytywne myślenie jest bardzo ważnym aspektem ich codziennego życia. Jednak od pozytywnego myślenia Twoje życie nie zmieni się samo na lepsze. Pozytywne nastawienie, fantazjowanie i skupienie na marzeniach to stanowczo za mało. Osoby, które tylko marzą o przyszłości, podobnie jak te, które tylko myślą o problemach i przeszkodach, mają mniejsze szanse na spełnienie swoich marzeń i osiągniecie celów.
Jeśli chcesz coś osiągną, spełnić marzenie, zrealizować jakiś cel musisz wykonać pracę i podjąć konkretne działania. Oczywiście pozytywne i optymistyczne nastawienie może Ci w tym pomóc, ale nie zrobi tego za Ciebie. Pozytywne myślenie prowadzi do prawdziwej zmiany tylko wtedy, gdy towarzyszy mu pozytywne działanie.

#02 Rozwój osobisty nie jest dla wszystkich

Taka czy inna ścieżka rozwoju osobistego jest obecna w życiu każdego człowieka. Nie jest to ścisła umiejętność, aktywność czy postawa, którą można określić i zinterpretować tylko w jeden i ten sam sposób, ponieważ każdy z nas jest inny. Rozwój osobisty jest dla każdego. Jedynymi ludźmi, którzy nie mogą skorzystać z samodoskonalenia, są Ci, którzy są “doskonali”. A tacy ludzie nie istnieją.
Potrzeba samodoskonalenia, wzrostu i rozwoju jest obecna w naszej podświadomości. Każdy ma swoją drogę rozwoju. Każdy idzie w swoim tempie i w swoim kierunku. Rozwój osobisty nie jest tylko dla wybranych. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz w życiu, możesz czerpać korzyści z rozwoju osobistego. Aktywnie podejmować działania, które mają na celu poprawę samego siebie oraz różnych aspektów Twojego życia.

#03 Jeśli powiesz o swoich celach nie uda Ci się ich osiągnąć

Mówić o swoich celach innym czy zachować je dla siebie? Są dwa rodzaje ludzi, Ci który dzielą się z otoczeniem swoimi celami oraz Ci, którzy wolą utrzymać je w tajemnicy, zanim osiągną jakikolwiek wynik. U jednych sprawdza się metoda upubliczniania swoich celów, bo to powoduje, że są bardziej zmotywowani, aby je zrealizować. Inni preferują pracować w ciszy i nie mówić innym o swoich planach. Dopiero, gdy osiągną konkretne efekty są gotowi, aby je komunikować innym. Czasem ich sukcesy “mówią” same za siebie. Wybierz sposób, który dla Ciebie jest lepszy.

#04 Wszystko jest możliwe jeśli bardzo tego chcesz

Kolejny mit rozwoju osobistego wiąże się z ideą, że wszystko jest osiągalne, jeśli chcesz tego wystarczająco mocno. To marzenie sprzedawane jest od wielu lat. Opisane m.in. w książce Sekret – “prawo przyciągania” sugeruje, że możesz po prostu przyciągnąć do siebie sukces jak magnes, tworząc wizualizacje i bardzo czegoś pragnąć. Jednak, często jest pomijane, że oprócz tego musisz np. przepracować ok. 10 000 godzin, aby osiągnąć poziom mistrzowski. Ponieść wiele porażek i podnieść się po każdej z nich. Być wytrwałym, cierpliwym, mądrze i ciężko pracować na swój sukces. A czasem po prostu musisz mieć odrobinę zwykłego “farta“. Siedzenie na kanapie przez cały dzień i wizualizacja sukcesu nie sprawi, że odniesiesz sukces. Musisz wstać z tej kanapy i zacząć działać.

#05 Musisz zapisać swoje cele

Zapisywanie celów wcale nie jest konieczne. Prawdopodobnie nie ma żadnych wiarygodnych badań, które mogłyby to jednoznacznie potwierdzić – to tylko teoria. Jednak, ta rada ma swoje zalety. Po pierwsze cel niezapisany łatwiej zapomnieć. Kiedy go zapiszesz staje się on w pewien sposób namacalny. Poza tym kiedy spisujesz swoje cele możesz lepiej je ocenić, nawiązać z nimi pewną więź emocjonalną. Dodatkowo, gdy zapiszesz swój cel, łatwiej jest wtedy podzielić go mniejsze zadania do wykonania. Zapisywanie celów pomaga uporządkować myśli oraz określić to co masz zrobić i kiedy, aby go osiągnąć. Jednak nawet jeśli zapisz swój cel i nic nie zrobisz, nie wykonasz działań, aby go zrealizować to go nie osiągniesz.

#06 Ludzie się nie zmieniają

Niektórzy uważają, że ze względu na wrodzone predyspozycje nie jesteśmy w stanie zbytnio się rozwijać i zwiększać swoich zdolności. Nie wierzą w to, że można się doskonalić. Uznają, że w momencie narodzin większość naszych możliwości zostało z góry określone. Albo nam się poszczęściło na „loterii genetycznej” albo nie.
Jeśli ktoś powiedział Ci, że nie możesz się zmienić, to po prostu zaserwował Ci straszne kłamstwo. Ludzie mogą się rozwijać, doskonalić i zmienić na lepsze. Oczywiście jedni mogą mieć większe predyspozycje do pewnych rzeczy od innych. Jednak każdy może  wykorzystywać i pogłębiać swój potencjał. To tylko kwestia tego jak bardzo tego chcą i jak dużo robi, aby to osiągnąć. Zmiana mentalności z zafiksowanej, na nastawioną na wzrost i rozwój jest warunkiem koniecznym do dokonania jakiegokolwiek znaczącego postępu w Twoim życiu.

#07 Nawyk powstaje w ciągu 30 dni

Nawyk to zautomatyzowana czynność, którą świadomie bądź nieświadomie nabywamy przez wielokrotne powtarzanie. W 2009 roku grupa badaczy z University Collage of London przeprowadziła ciekawy eksperyment, który pokazał, że na wyrobienie nawyku potrzeba od 18 do nawet 254 dni. Nie ma więc, ściśle określonego czasu wyrabiania nowego nawyku.
Oczekujemy szybkich i spektakularnych efektów, a te nigdy nie przychodzą z dnia na dzień. Formowanie się nowego nawyku może trwać krótko, albo bardzo długo, w zależności od różnych czynników. Jeśli naprawdę chcesz wyrobić w sobie określony nawyk, to rób i powtarzaj daną czynność nawet dłużej niż przez 30 dni. Prawdziwy nawyk będzie trwał tylko wtedy, gdy samo działanie stanie się częścią Twojej podświadomości. Rób to co chcesz, aby było Twoim nawykiem tak długo dopóki nie stanie się to „częścią Ciebie”.

#08 Wielozadaniowość to klucz do wyższej produktywności

Od tego mitu na szczęście już się coraz częściej odchodzi. Robienie kilku rzeczy na raz nie jest efektywne i wręcz obniża Twoje możliwości oraz sprawność umysłową. Zostało naukowo potwierdzone, że ludzie, którzy są “atakowani” kilkoma strumieniami informacji na raz, nie są w stanie się skupić. Ich mózg nie jest wstanie przetworzyć tych wszystkich danych i przełączać się efektywnie z jednej pracy na drugą, w przeciwieństwie do osób, które wykonują jedno zadania na raz. Dlatego unikaj wielozadaniowości. Skupianie się na jednym konkretnym zadaniu i wykonanie go do końca jest dużo bardziej skuteczne i tak działaj.

#09 Używamy tylko 10% naszego mózgu

Szeroko rozpowszechniony mit, który głosi, że większość lub wszyscy ludzie wykorzystują jedynie 10% swojego mózgu. Jest to mit, który został obalony przeszło 100 lat temu, a jednak wiele osób wciąż go powtarza i promuje.
Idea mówiąca, że duże części mózgu pozostają nieużywane, jest bezpodstawna. Gdyby aż 90% mózgu pozostawało niewykorzystane, to większość urazów głowy byłaby niegroźna, bo omijałaby działające obszary. Tymczasem nie znamy praktycznie rejonów mózgu, których uszkodzenie nie dawałoby wyraźnych efektów.
To, że korzystamy w całego mózgu potwierdzają też badania jak rezonans magnetyczny czy pozytronowa tomografia emisyjna. Pokazują one, że nawet podczas snu praktycznie cały mózg stale pracuje.

#10 Możesz pozbyć się strachu w jednej chwili

Niestety nie możemy wyeliminować naszych lęków i obaw tylko pstrykając palcami i prosząc, aby sobie odeszły. Tak to prawda, że samokontrola może pomóc przezwyciężyć strach i obawę, jednak nasze najgłębsze lęki są ukryte w naszym podświadomym umyśle. Potrzeba sił i energii oraz poświecenia, aby dokonać zmiany na poziome neuro-skojarzeń. To proces, który wymaga pracy i czasu.
Poza tym strach to nie jest samo “zło” ma też swoje dobre strony. To wrodzony instynkt przetrwania. W sytuacjach zagrożenia może uratować nam życie. Chodzi głównie o to, aby strach i nasze wątpliwości nie powstrzymywały nas w podejmowaniu wyzwań, osiąganiu naszych celów i działaniu.

#11 Szczęście to cecha wrodzona

Szczęście to nie jest cecha wrodzona. Nie ma genu ani zestawu genów, który by je dawał. Jest to raczej stan umysłu lub inaczej mówiąc stan zadowolenia, radości i miłości, który nas całkowicie przepełnia. Dla każdego z nas szczęście jest trochę czymś innym. Jest jednak prawdą, że rodzimy się z zaprogramowanym poziomem szczęścia. Badania pokazały, że poziom szczęścia jest zdeterminowany genetycznie mniej więcej w 50%. Szczęście nie jest jednak dziedziczone wprost. To, czy jesteśmy szczęśliwi, czy nie, zależy od odziedziczonej konfiguracji cech psychicznych i tego, czy współgrają ze sobą. Poza tym wciąż pozostaje 50% przestrzeni do pracy nad sobą i znalezienie własnych sposobów na osiągnięcie poczucia szczęścia. Kluczem do szczęścia jest zmienianie naszych codziennych celowych działań.

#12 Rozwój osobisty oznacza dokonywanie poważnych zmian

Niektórzy ludzie zniechęcają się do samodoskonalenia, ponieważ uważają, że rozwój osobisty wymaga od nich wprowadzenia poważnych zmian w ich życiu. W rzeczywistości samodoskonalenie może oznaczać wszystko, od utraty kilku zbędnych kilogramów po całkowitą zmianę swojej ścieżki kariery zawodowej. Zmiany, które możesz wprowadzić, nie mają minimalnego ani maksymalnego rozmiaru. W rzeczywistości jednym z bardziej skutecznych sposobów na poprawę życia jest po prostu wprowadzanie pojedynczo i stopniowo niewielkich zmian. Wprowadzanie nagle, dużych i gwałtownych zmian może być zbyt dużym szokiem i przynieść efekt przeciwny od zamierzonego.

#13 Jeśli będziesz wytrwale coś robił w końcu odniesiesz sukces

W tym stwierdzeniu jest jak najbardziej dużo prawdy. Tylko, że brakuje tu czegoś bardzo istotnego. Aby osiągnąć swój cel, nie tylko musisz coś robić konsekwentnie, ale też wyciągać wnioski z tego co robisz, uczyć się i stale doskonalić swój sposób działania. Musisz być otwarty na informację zwrotną i być gotowym do wprowadzania zmian, aby pozostać na właściwej drodze do swojego celu. Trzeba też brać pod uwagę, że nie ma 100% gwarancji sukcesu. Czasem po prostu z różnych powodów niezależnych od nas, mimo naszych ogromnych starań może nam się nie udać i nie osiągniemy upragnionego sukcesu.

#14 Nie myśl za dużo lecz działaj

Jedną z udzielanych porad jest to, że od “myślenia ważniejsze jest działanie”. Zamiast za długo myśleć, stać w miejscu trzeba po prostu ruszyć i zacząć działać. Oczywiście, że działanie to podstawa sukcesu. Jednak bez odpowiedniego zaplanowania swoich działań i przemyślenia tego co się robi i po co, możemy narobić sobie więcej szkód niż pożytku. Nieprzemyślana decyzja nie tylko będzie kosztować Cię cenny czas, ale może wpędzić Cię w kłopoty np. narobisz sobie długów, które będziesz musiał spłacać do końca życia.

Współczesny świat jest pełen możliwości. Co prawda możesz mieć, praktycznie cokolwiek zechcesz, ale nie możesz mieć wszystkiego, czego zechcesz. Nie możesz spróbować wszystkiego. Nie na wszystko wystarczy Ci czasu i pieniędzy. Będziesz musiał wybierać. Wybieraj mądrze. Zanim na oślep rzucisz się do działania, przemyśl swoją decyzję, miej opracowany plan działania i go realizuj.

#15 Aby rozwój osobisty miał sens powinieneś mieć coacha

Nie potrzebujesz koniecznie opłacanych coachów i trenerów rozwoju osobistego, aby się rozwijać. Owszem mogą Ci oni pomóc, jednak to czego bardziej potrzebujesz to być może mentora i praktyka. Osoby, która już realizuje coś bardzo dobrze, na poziomie, do którego Ty chciałbyś dotrzeć w przyszłości. Chcesz być lepszy w sprzedaży? Znajdź świetnego sprzedawcę i nawiąż z nim kontakt. Porozmawiaj z nim i ucz się od niego. Poznaj jego podejście metody i sposób myślenia.
Poza tym część osób zniechęca się do rozwoju osobistego, bo uważa że ich na to nie stać. Nie mają pieniędzy na książki, kursy, szkolenia i różnego rodzaju materiały rozwojowe. Aby czerpać korzyści z rozwoju osobistego wcale nie potrzebujesz pieniędzy. Owszem, pieniądze pomagają, ale obecnie istnieje niemal nieskończona ilość całkowicie darmowych informacji dostępnych zarówno online w Internecie, jak i w bibliotekach publicznych. Możesz skorzystać z tych informacji bez płacenia ani grosza. Brak funduszy nie powinien być wykorzystywany jako wymówka, aby się nie rozwijać.

#16 Porównywanie się z innymi sprawi, że będziesz lepszy

Postawmy sprawę jasno – w sumie dobrze jest być osobą, która lubi konkurencję. Jeśli nie jesteś osobą, która naturalnie lubi rywalizować, warto nauczyć się jak wzbudzić w sobie chęć do konkurowania. Konkurencja motywuje do stawia przed sobą nowych wyzwań, rozwoju, polepszania swoich wyników i pomaga Ci to osiągnąć Twoje cele. Jednak ludzie zbyt często porównują się z innymi. Może się to niestety negatywnie odbić na samopoczuciu i postrzeganiu własnej wartości.
Potrzebujemy punktów odniesienia dla tego, co robimy. Zdrowa rywalizacja jest jak najbardziej potrzebna, bo mobilizuje obie strony jednak przede wszystkim trzeba konkurować z samym sobą. Pokonywać siebie, swoje słabości i ograniczenia. Doskonalić się, rozwijać i osiągać to co jest dla nas na prawdę ważne, a nie dla kogoś innego. Stawiać sobie cele i starać się poprawiać swoje wyniki. Z każdym dniem być choć trochę lepszym niż było się wczoraj.

Uwagi końcowe

Oto poznałeś popularne mity na temat rozwoju osobistego. Prawda jest taka, że nie ma prostych, szybki i idealnych sposobów na samorozwój, sukces i szczęście. To co może pomóc to testowanie różnych porad, wskazówek i metod na sobie. Warto korzystać z tego co sprawdza się w naszym przypadku. Tylko ciągła analiza podejmowanych działań, dbałość o własne uczucia, zdolność wczucia się w sytuację i inwestowanie swojego wysiłku tam, gdzie przyniesie to największy zwrot z inwestycji doprowadzi Cię do pożądanego celu.
Zadbaj o to, aby rozwijać się mądrze. Rozwój to proces. Wymaga czasu. Każdy ma swoje tempo. Daj sobie czas na transformację i rozwój. Każdy etap jest istotny i chęć przyspieszenia tego procesu może tylko i wyłącznie zmniejszyć Twoją szansę na trwały efekt. Proces zmiany i wielkie efekty wymagają czasu, a każdy z nich zaczyna się od małych kroków. Konsekwentnie powtarzanych działań. Nagłe sukcesy z dnia na dzień, które same się przydarzają, występują rzadko. Konkretna, nastawiona na rezultaty praca przynosi wymierne korzyści dopiero po jakimś czasie.
Rozwój osobisty to dobra droga na zrealizowanie w pełni Twojego potencjału. Określ cel, pracuj systematycznie nad sobą we własnym tempie, daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz, bądź cierpliwy, a oczekiwane efekty w końcu się pojawią. Siła jest w Tobie!

“Nie można zmusić ziarna do rozwoju i kiełkowania, można jedynie stworzyć warunki zezwalające na to, aby ziarno rozwinęło tkwiące w nim możliwości.” – Carl Rogers

A Tobie co pomaga w rozwoju osobistym? Może znasz jeszcze inne mity na temat rozwoju osobistego? Napisz w komentarzu.